Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Inagurimi i xhamisë së Ethem Beut, Erdogan: Lavdi Zotit të Gjithësisë! Ky xhevahir në mes të Tiranës pasqyron vlerat e Turqisë dhe Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Së bashku me kryeministrin Edi Ramën, presidenti Rexhep Tayip Erdogan inaguruan xhaminë e Etem Beut, e restauruar nga TIKA, Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim.

Gjatë fjalës së tij ai u premtoi shqiptarëve që si kjo vepër do të ketë dhe shumë të tjera në të gjithë Shqipërinë.

Erdogan me plot gojë tha se shteti turk do vazhdojë ty qëndrojë afër vëllezërve shqiptarë dhe për aq kohë sa ky bashkëpunim I ngushtë mes tij dhe kryeministrit Rama do të vazhdojë do të ketë më shumë investime të tilla.

“Këto xhevahire në mes të Tiranës reflekton vlerat e përbashkëta të Shqipërisë dhe Turqisë. Lavdi Zotit të Gjithësisë që sot kjo vepër unike e cila na paraqet një kuptim të himët të artit që është përdorur në të në stilin më të përhapur në Ballkan. Është një vepër kryesisht që na pasqyron traditën dhe arkitekturën që janë përdorur. Shpresoj që kjo të pasohet edhe për brezat e ardhshme. Besoj që Xhamia jonë është përveçse gjatë ditës reflekton një bukuri tjetëer në mes të Tiranës por tashmë edhe me ndricimin e jashtëm do ti japë një pamje magjepse për këdo që e shikon këtë xhami.

Ne si Turqi japim përparësi restaurimit të këtyre monumenteve kulturore dhe kontribuojmë në zhvillimin e Shqipërisë. Do vazhdojmë tu qëndrojmë afër vëllezëerve tanë shqiptarë. Së bashku me mikun tim Edi Ramën për sa kohë do vazhdojmë këte lloj bashkëpunimi të ngushtë do të keni akoma dhe më shumë vepra të tilla”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img