Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

“Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”, çelet simpoziumi në Muzeun Kombëtar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Muzeu Historik Kombëtar do të mirëpresë ditën e nesërme një event të rëndësishëm ndërkombëtar me temë “Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”.

Ky simpozium mbledh së bashku 150 arkeologë dhe studiues të njohur nga e gjithë bota dhe vjen si bashkëpunim i Universitetit të Lionit, në Francë me Laboratorin francez HISOMA (Historia dhe Burimet e Botëve Antike), Qendrën e Studimeve Albanologjike, Institutin e Arkeologjisë, Muzeun Historik Kombëtar  dhe Ambasadën Franceze në Tiranë.

Nga data 20 deri në23 Maj në harkun kohor 08.00-18.00 simpoziumi do të jetë i hapur gjatë kumtesave shkencore të studiuesve me të njohur rreth prehistorisë, periudhave helenistike dhe romake, dhe mesjetës në trojet shqiptare.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img