Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Ilir Meta paralajmëron zhvillime në shtator: Mali i fakteve do kalojë tavanin e SPAK! Pronarët e inceneratorëve kanë paguar për mua në Austri

Lajme të ngjashëm

Kreu i Partisë së Lirisë ka paralajmëruar zhvillime të rëndësishme në shtator. Ilri Meta ëhstë shprehur se në SPAK do të paraqiten dosje e fakte të tjera për aferën e inceneratorëve dhe skandale të tjera, siç i quajti vetë ai.

Në një intervistë direkt nga Jala, Meta akuzoi pronarët e inceneratorëve që janë shpallur në kërkim nga SPAK se kanë paguar para te mediat atje, kundër tij. Për këtë, ai ju referuar medias “Kronen Zeitung”, e cila publikoi një artikull dhe shkruante se ai dhe zyrtarë të LSI kishin lobuar në SHBA.

“Këtu paguajnë për 3 persona që janë në kërkim në Austri, që kanë ikur në marrëveshje me shtetin. Vazhdojnë dhe paguajnë shkrime për të goditur Ilir Metën”, u shpreh ish-presidenti teksa foli për News 24.

“Brenda shtatorit, mali i fakteve për Edi Ramën dhe Engjell Agaçin, shumë shpejt do të kalojë edhe tavanin e SPAK-ut. Do të dalë mbi SPAK-un. Një regjim mafioz që mbështetet vetëm mbi manipulime dhe mashtrime, që e ka rrëzuar sistemin”, u shpreh kreu i Partisë së Lirisë.

Pjesë nga deklarata e Ilir Metës:

– Brenda shtatorit, mali i fakteve për Edi Ramën dhe Engjell Agaçin, shumë shpejt do të kalojë edhe tavanin e SPAK-ut. Do të dalë mbi SPAK-un. Një regjim mafioz që mbështetet vetëm mbi manipulime dhe mashtrime, që e ka rrëzuar sistemin.

Ato firmat “fët e fët” do e kalojnë atë katin e lart të SPAK. Jo vetëm për inceneratorët. Ata do ta njohin shumë mirë Ilir Metën, se mbase nuk e kanë bërë edhe për shkak të tolerancës time.

Shkrimi i medias austriake, për lobim në SHBA?

– Unë mendoj se ju si TV jeni pak mbi mesataren për t’i bërë këtij publiku kaq të respektuar, se nga vinte ky kallëzim, nga një fletushkë që punon me porosi. Personat në kërkim, pronarët formal të inceneratorëve janë në Austri. Nuk është se doli për herë të parë një mashtrim te kjo gazetë, se bën shërbime me pagesë.

Kjo shpifje është bërë dhe nga edhe nga revista Mother Jones, një revistë e George Soros. Këto janë përrallat e Rilindjes. Ky do iki në Hungari si Gruevski. Mua do më kenë në Tiranë, tani jam në Jalë por do jem në 1 shtator në Tiranë. Në 2 shtator.

A jeni i gatshëm të hetoheni për çdo akuzë?

– Moj Ola, se po më çudit dhe po më habit. Pse nga të vërtetat do trembem unë? Ilir Meta kur firmos mendohet shumë.


Më shumë