Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Ilir Meta dekoron me ‘Nderi i Kombit’ mësuesin NDREC NDUE GJOKA, u flijua për ARSIMIN

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në kuadër të ditës Ndërkombëtare të Mësuesit, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vlerësuar disa mësues.  

Me titullin “Nderi i Kombit” u vlerësuar  Mësuesi i Popullit, Ndrec Ndue Gjoka. Mësuesi mirditor i pushkatuar me vdekje në vitin 1946, vetëm 27-vjeç dha jetën për kauzën e arsimit. Ndrec Ndue Gjoka ishte ndër të parët mësues që hapi shkollat në zonën e Mirditës, duke lënë gjurmë të madhe në historinë e Shqipërisë dhe konkretisht qytetit verior.

“Sot në ditën ndërkombëtare të Mësuesit nderova me Dekoratën “Nderi i Kombit” një prej simboleve më të spikatura të arsimit, Mësuesin e Popullit, Ndrec Ndue Gjoka, i cili flijoi jetën e tij për kauzën e shenjtë të arsimit, në gjurmët e atdhetarëve e Rilindasve të vërtetë të Shqipërisë.

Brenda një kohe të shkurtër Ndrec Ndue Gjoka ia doli mbanë të bindë të rinj e të reja për të frekuentuar kurset kundër analfabet., duke thyer tabu e ndryshuar mentalitetin për shkollimin & shndërruar në një shembull të përjetshëm frymëzimi për brezat e rinj të arsimtarëve shqiptarë.

“E vlerësova këtë figurë të nderuar edhe për kontributin e lartë të dhënë si luftëtar i formacionin partizane në luftën e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë dhe për përpjekjen për nxjerrjen në veçanti të trevës së Fanit e Mirditës nga prapambetja në fushën e arsimimit”. tha Meta në fjalën e tij.

17039405_1397816550292888_484446441227561698_o.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img