Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ilia Stefo kryebashkiaku i ri i Kolonjës, kandidati i mazhorancës fitore të thellë përballë atij të opozitës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9ef2fed10e09f513e8af432be81ee8e4

Ilia Stefo është kryebashkiaku i ri i Kolonjës duke zëvendësuar në këtë detyrë të ndjerin Arben Malon.

Procesi i numërimit të votave ka përfunduar dhe Stefo rezulton fitues me 2083 vota më shumë se kandidati i opozitës, Dritan Hajro.

“Rezultat i pastër. Rreth 65% e kolonjarëve dhe leskoviqareve më kanë dhënë sot detyrën më të bukur, mundësinë për t’u shërbyer të gjithëve. Nga nesër fillon puna për një Kolonjë më të mirë. Faleminderit të gjithëve”, shprehet Stefo pas përfundimit të procesit.

Sipas rezultatit përufundimtar, kandidati i propozuar nga koalicioni “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, Ilia Stefo ka marrë 5136 vota (62.86%), ndërsa kandidati i propozuar nga koalicioni “Aleanca Popullore për Punë dhe Dinjitet”, Dritan Hajro ka marrë 3053 vota (37.14%)

Brenda këtij viti, mazhoranca dhe kandidatët e Partisë Socialiste kanë fituar në dy bashki ku u mbajtën zgjedhje të parakohshme, atë të Dibrës dhe së fundmi në Kolonjë. 

Lexo edhe: Rama reagon pas fitores së Ilia Stefos: Inkurajim dhe detyrim për ne

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img