Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Ilaçe dhe ushqime, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në Gaza, pas armëpushimt midis Izraelit e Palestinës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kamionët e parë me ndihma humanitare kanë mbërritur në Gaza, pas armëpushimit midis Izraelit dhe militantëve të palestinës.

Mediat e huaja bëjnë me dije se në kamione ka ilaçe dhe ushqime që do u vinë në ndihmë qytetarëve.

Pas armëpushimit mijëra palestinezë u kthyen në shtëpitë e tyre, të cilat tani më ishin të shkatërruara dhe që rindërtimi i tyre mund të zgjasë disa vite.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bëri thirrje për krijimin e korridoreve për njerëzit e plagosur.

Më shumë se 250 njerëz u vranë në konfliktin 11-ditor, shumica e tyre në Gaza. Edhe Izraeli edhe Hamasi pretendojnë se kanë “fituar” në këtë betejë.

Në Izraelin jugor, banorët festuan armëpushimin por shumë shprehën shqetësimin se një konflikt tjetër në rajon ishte vetëm çështje kohe.

Më shumë

spot_img