Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Iku me lekë borxh me gomone drejt Anglisë, 19 vjeçari shqiptar kapet në fermën e kanabisit (EMRI-FOTO)

Lajme të ngjashëm

Një 19 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia britanike në Angli, pasi u kap në një ndërtesë të përshtatur, si plantacion kanabisi.

Besmir Sula mbërriti me gomone në Angli, duke iu paguar 4 mijë paund personave që e dërguan ilegalisht atje dhe e punësuan në plantacionin e tyre të kanabisit.

I riu fillimisht u mbajt në një qendër paraburgimi dhe më pas u transferua në një hotel të Home Office, ku iu dha një telefon për të komunikuar me familjarët e tij.

Ai u mor nga hoteli më pas, duke shkuar në një ndërtesë midis fshatrave të Cranbrook dhe Haëkhurst në Kent, ku ai punoi si “kopshtar” duke u kujdesur për rreth 500 bimë kanabisi. Ai u dënua me 15 muaj burgim nga gjykata në Maidstone Crown Court Kent, ku gjykatësi FitzGerald tha se Sula ishte një’i ri, naiv dhe “viktimë e skllavërisë moderne”.

Më shumë