Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
31 %
3.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Ikona e kinematografisë italiane do të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme si pjesë e partisë euroskeptike

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gina Lollobrigida, diva italiane e Hollivudit do të kandidojë për Senatin italian në zgjedhjet që do të mbahen në shtator.

95-vjeçarja do të kandidojë në Latina, në jug të Romës me logon e partisë Italia sovrana e popolare (ISP), një aleancë e re eruoskeptike e formuar së fundmi në Itali, raporton La Repubblica.

Nuk është hera e parë që Lollobrigida përfshihet në politikë. Në vitin 1999 ajo kandidoi për zgjedhje në Parlamentin Evropian si kandidate për partinë e qendrës Demokratike të Romano Prodit, por nuk arriti të zgjidhet.

E lindur pranë Romës në vitin 1927, Lollobrigida fitoi famë ndërkombëtare me filma si “The Hunchback of Notre Dame” (1956), duke luajtur së bashku me Anthony Quinn, si dhe “Solomon dhe Sheba” (1959) ku luajtu krah Yul Brynner.

Italia do të mbajë zgjedhje të përgjithshme më 25 shtator pas dorëheqjes së kryeministrit në largim Mario Draghi muajin e kaluar pasi tre parti të koalicionit tërhoqën mbështetjen e tyre nga qeveria e tij e unitetit kombëtar.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img