Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
32 °
Mar
32 °
E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

IKMT gjen shkelje në punimet te kanioni i Sinecit: Salillari të gjobitet me 650 MILIONË lekë (4 SHKELJET E RËNDA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

3 inspektorë të IKMT-së Elbasan kanë kryer inspektimin e të gjithë zonës së Sinecit, ku firma Salillari po kryen punimet për ndërtimin e një ujësjellësi dhe kanë verifikuar shkeljet e kryera në kanionin e Sinecit.

Kontrolli dhe inspektimi i zonës u bë pas vendimit të marrë nga  ADZM Elbasan për pezullimin e punimeve në këtë zonë, të cilësuar si “zonë e mbrojtur”.

albsig

Tre inspektorët Klajdi Merxhani, Aranit Çela dhe Ardian Lufo ushtruan kontrroll në bashkinë Kuçovë dhe në kantierin e ndërtimit në Kanionin e Sinecit (monument natyre) dhe konstatuan shkelje ligjore.

Sipas tyre janë konstatuar shkelje: marrja pa leje administrative e ujit, mospajisje me autorizim dhe ndërtimin e objekteve për shfrytëzimin e burimeve ujore, si dhe veprimtari që kryhen në kundërshtim të mbrojtjes së brigjeve.  

Pas verifikimeve dhe konstatimeve të shkeljes, IKMT kërkon gjobitjen e fimës Salillari me 650 milion lekë (të vjetra), ndërsa pritet vendimi që do të marrë Kryeinspektoriati i IKMT-së.

Dokumenti i Proces-Verbal-it

Banorët e Lumasit që prej 4-muajsh janë duke protestuar në mbrojtje të ujit të burimit të Sinecit, duke kundërshtuar me forcë ndërtimin e ujësjellësit në këtë burim, si dhe 5 banorë janë futur në grevë urie.  

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img