Identifikohen autorët e sulmit, vëllezërit el-Bakraoui ishin në kërkim nga policia belge

Publikuar tek: bota, më 08:16 23-03-2016 Identifikohen autorët e sulmit, vëllezërit el-Bakraoui ishin në kërkim nga policia belge

Dy kamikazët që u shpërthyen në aeroport ndërkombëtar të Brukselit janë identifikuar nga mediat belge si vëllezërit Khalid dhe Brahim el-Bakraoui.

Sipas televizionit “RTBF” dy kamikazët ishin të njohur për policinë e cila i kërkonte për disa krime të ndryshme në lidhje me terrorizmin por edhe krimin e organizuar. Një person i tretë është ende në kërkim nga policia, ai është identifikuar si 25 vjeçari Najim Laachraoui, ndërsa u raportua gabimisht se ishte arrestuar sot rreth orës 10:40 në Anderlecht.

Të tre personat ishin përfshirë në shkëmbim zjarri me policinë belge disa ditë më parë, gjatë aksioneve për kapjen e autorit të sulmeve në Paris, Salah Abdeslam.

CeFjqfiXEAAFqFJ.jpg

Shpërthimi në aeroport i mori jetën 20 personave dhe shkaktoi mbi 100 të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë.

CeKVt74XIAANwCJ.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptarët dhe tunizianët, therje me thika ditën e Bajramit
Zvicër/ Makina përplaset me pemën dhe shpërthen në flakë, 5 persona digjen brenda saj »
Article Logic
Execution time: 0.010873794555664
array(1) { ["section"]=> string(93) "identifikohen-autoret-e-sulmit-vellezerit-el-bakraoui-ishin-ne-kerkim-nga-policia-belge-35776" }