Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

I riu në SHBA vdes nga murtaja bubonike, rasti i dytë brenda vitit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

230138dd88de68350ea52171d34df972

Një djalë i ri rreth të 20-ave në SHBA ka ndërruar jetë pasi u prek nga sëmundja e rrallë e murtajës bubonike.

Mediat amerikane bëjnë me dije se ky është rasti i dytë i sëmundjes për vitin 2020. Një i moshuar që arriti të trajtohej në kohë, mundi të shërohej nga sëmundja vdekjeprurrëse.

Dy të prekurit jetojnë mbi 100 kilometra larg njëri-tjetrit, ndaj autoritete në SHBA nuk shohin lidhje mes dy rasteve.

Rastet e murtajës bubonike janë shumë të rralla dhe mund të trajtohen me antibiotikë, por vdekshmëria mbetet e lartë, mes 30% dhe 60%.

E njohur si Vdekja e Zezë, murtaja vrau 50 milion njerëz në shekullin e 14, përfshi edhe 60% të popullsisë së Europës.

Sëmundja shkaktohet nga bakteri Yesinia Pestis që më shpesh prek brejtësit, por pleshtat shërbejnë si transmetues te njeriu.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img