Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

I pesti në pesë vite, kryeministri rumun jep dorëheqjen pas humbjes në zgjedhjet parlamentare

spot_img

Lajme të ngjashëm

cb31ce677ead6fe048af95f5615219be

Kryeministri i Rumanisë, Ludovic Orban ka dhënë dorëheqjen, pas një humbje të ngushtë në zgjedhjet parlamentare.

Kreu i qendrës së djathtë i Partisë Kombëtare Liberale e njoftoi dorëheqjen e tij në televizionin kombëtar pas rezultateve zhgënjyese të zgjedhjeve të partisë së tij.

Me 95% të votave të numëruara nga zgjedhjet e së dielës, Social Demokratët e opozitës (PSD) kanë rreth 30% të votave, të cilat mund të mos jenë të mjaftueshme për t’i lënë ata të formojnë një qeveri.

Por, për Orban bisedimet e koalicionit me Social Demokratët ishin jashtë diskutimit dhe kjo duket se ka qënë edhe arsyeja tjetër që e ka shtyrë që të japë dorëheqjen.

Partia e tij shpresonte të arrinte një shumicë të re qeverisëse në parlamentin dydhomësh me 465 vende. Vetëm 33% e votuesve të mundshëm rumunë shkuan në qendrat e votimit të Dielën, krahasuar me gati 39.5% në 2016.

Vëzhguesit fajësuan pjesëmarrjen historikisht të ulët te frika e votuesve nga infektimi nga COVID-19, por edhe te zhgënjimi i përgjithshëm me klasën politike të Rumanisë.

Orban gjendet në krye të qeverisë prej më pak se një viti dhe është një ndër 5 kryeministrat që Rumania ka pasur në po kaq vite.

Ai u emërua kryeministër pas rënies së qeverisë Social Demokrate, e cila ishte kritikuar ashpër nga BE për ndërhyrjen e saj në gjyqësor dhe për skandalet e korrupsionit.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img