Hapësire reklamuese

Bota

I njohur për rolet e tij, ndahet nga jeta komediani i njohur, Barry Humphries

Shkruar nga Newsbomb
I njohur për rolet e tij, ndahet nga jeta komediani i njohur, Barry

Komediani australian Barry Humphries, i njohur për personazhin e tij komik Dame Edna Everage, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Ylli komedian ka qenë i shkruar në spital pasi pësoi komplikime pas operacionit në mars. Krijimi më i famshëm i Humphries u bë hit në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1970 dhe fitoi shfaqjen e saj të bisedave televizive, Dame Edna Everage Experience, në fund të viteve 1980.

Në një deklaratë, familja e tij e kujtoi atë si një person që ishte gjithmonë vetëvetja, duke mos e humbur kurrë mendjen e tij brilante, zgjuarsinë e tij unike dhe bujarinë e shpirtit.

Kryeministri australian Anthony Albanese bëri homazhe pak pasi u publikua lajmi për vdekjen e Humphries.

"Një zgjuarsi e madhe, satirist, shkrimtar dhe absolutisht i veçantë, ai ishte edhe i talentuar dhe një dhuratë", tha Albanese.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese