Hapësire reklamuese

Aktualitet

I morën 100 euro shoferit, arrestohen dy efektivët e forcës “Shqiponja” në Tiranë (EMRAT)

Shkruar nga Newsbomb
I morën 100 euro shoferit, arrestohen dy efektivët e forcës

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka arrestuar dy efektivë policie të forcës "Shqiponja" në Tiranë, pasi akuzohen për marrje ryshfeti. Mësohet se të arrestuarit janë dy inspektorët:

-Andi Çelmeta 36 vjeç, me detyrë Patrullë e Përgjithshme në Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë;

- Hashim Xhixha 26 vjeç, me detyrë Patrullë e Përgjithshme në Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë.

Dy punonjësit e policisë u kapën në flagrancë, duke i marrë një drejtuesi mjeti 100 euro, me qëllim shmangien e gjobës. Gjatë kontrollit personal, këtyre punonjësve iu gjetën dhe sekuestruan shuma prej 1420 eurosh, 8800 lekë, si edhe 4 aparate telefonike celularë.

Njoftimii plotë i AMP:

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore Rajoni Tiranë ka arrestuar në flagrancë 2 punonjës policie, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Të arrestuarit janë:

– Inspektor A.C., 36 vjeç, me detyrë Patrullë e Përgjithshme në Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë;

– Inspektor, H.XH, 26 vjeç, me detyrë Patrullë e Përgjithshme në Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë.

Arrestimi u krye pasi këta punonjës policie u kapën në flagrancë duke i marrë një drejtuesi mjeti 100 euro, me qëllim shmangien e ndëshkimit të tij me masë gjobe për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

Gjatë kontrollit personal, këtyre punonjësve iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale shuma prej 1420 euro, 8800 lekë, si edhe 4 aparate telefonike celularë.

Materialet proceduriale u referuan në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë.

AMP mbetet e përkushtuar në misionin e saj për garantimin e zbatimit të ligjit dhe fton qytetarët të denoncojnë çdo rast të abuzimit apo shkeljes së ligjit nga ana e punonjësve të Policisë së Shtetit, duke telefonuar në numrin e gjelbër 0800 90 90.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese