Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

I lidhur me grupin e Habilajve, arrestohet ish-shefi i Policisë Sokol Bode

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit.

Bode është dënuar me 12 vite burg nga Gjykata Speciale për lidhjet e tij me grupin e Habilajve dhe rolin në trafikimin e tonelatave kanabis me gomone drejt Italisë.

Sokol Bode është një nga tre ish-punonjësit e policisë, ku së bashku me Gjergj Kohilën dhe Jaed Çelën u dënuan për shpërdorim detyre në favorizimin e grupeve kriminale për trafikimin e lëndëve narkotike.

Bode pritet të transportohet drejt Tiranës për të nisur vuajtjen e dënimit me burg.

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut është provuar se është përfshirë në trafikun e mbi 3 ton kanabis sativa nga Shqipëria drejt Italisë, në kuadër të grupit të organizuar kriminal të drejtuar nga Habilajt.

Sokol Bode u transferua nga drejtor i postës në Dhërmi në prill të 2017, në Shkodër ku iu dha posti si Shef i Seksionit për Hetimin e Krimeve.

Me 7 prill të 2017 ai ka marrë masë disiplinore nga Drejtoria e Standardeve Profesionale dhe ka qenë në hetim edhe nga SHÇBA, pasi në njësinë administrative ‘Guri i Zi’ në Shkodër u zbulua një mini sere ku u gjetën 87 kubikë kanabis. Përveç këtij për këtë rast kanë qenë në hetim edhe 4 punonjës të tjerë policie.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img