Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

“I lanë të vdesin në ditën e Pashkës”, mbytet gomonia me emigrantë në Mesdhe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1a98cc6a7e00849508759bc050862ecc

Një gomone me emigrantë është përmbysur në Detin Mesdhe, në tentativë për të arritur brigjet e Italisë, duke shkaktuar dhjetra të vdekur.

Sipas organizatës joqeveritare “Sea Watch”, 250 emigrantë ishin duke lundruar prej ditës së djeshme në katër gomone të ndryshme. Një prej gomoneve u përmbys në detin mes Maltës dhe Libisë. Është e paqartë numri i sakë i viktimave dhe mosha e tyre.

“I lanë të vdesin në ditën e Pashkës, një Europë që flet bosh për solidaritetin ndaj njerëzve që vuajnë”, shkruan Sea Watch, duke publikuar edhe pamjet e realizuara nga Frontex.

zsfwqeg2w3g23g.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img