Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

U dyshua si vrasësi i dy biznesmenëve në Laç, por u plagos nga ekzekutorët e vërtetë, gjykata liron 21-vjeçarin Kreshnik Tusha

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c4daf6ef8a0bfd5298d67b4a96271757

Kreshnik Tusha, i dyshuar më parë nga policia për vrasjen e dy biznesmenëve në Laç, është liruar nga burgu dhe është lënë në “arrest shtëpie”.

Para një muaji Gjykata e Tiranës i la Tushës masën “arrest me burg”, ndërkohë që 21-vjeçari ishte në spitalin e Traumës.

Ai ishte një nga të dyshuarit kryesor për vrasjen e biznesmenëve Bujar Lika, i njohur si miku i Ervis Martinajt dhe Paulin Markut në Laç.

Por në të vërtetë 4 ekzektorët e vërtetë ishin të tjerë. Kreshnik Tusha ishte pandehur nga autorët si një person që i kishte ngritur pritë dhe e qëlluan para banesës së tij. 

Tusha kishte vetëm një ditë që sapo kishte dalë nga burgu i Fushë-Krujës, pas përfundimit të një dënimi me 1 vit burgim për akuzën e “Mbajtjes pa lejë të armëve”. Mbrëmjen e 30 qershorit ai rezulton të jetë qëlluar me katër plumba automatiku, shumë pranë banesës së tij.

Ai ka qenë nën shoqërinë e mikut të tij Ermal Leka. Tusha ka treguar se menjëherë sa ka zbritur nga makina, një person që nuk ka mundur ta identifikojë e ka thirrur“…Policia e Shtetit…” dhe ka qëlluar me armë duke e plagosur në këmbë.

Prokuroria thotë se ka gjetur në vendngjarje 4 gëzhoja. Thëniet e tij konfirmohen dhe nga shoku, Ermal Lika, i cili ka treguar në polici se ishte një person që thërriti “…Policia e Shtetit…” dhe ka qëlluar me armë.

Ndërkohë janë arrestuar Eduart Lamaj, autori kryesor i ngjarjes, Ilir Xhepaj, por në kërkim janë ende bashkëpuntorët Elson Alija dhe Klaudio Përkola.

Ngjarja ka ndodhur në një hotel në rrugën Laç-Mamurras, ndërsa dyshohet se një konflik i hershëm ka qenë shkaku i përplasjes.

Nga atentati mbeti i plagosur njëri nga autorët, pasi Bujar Lika reagoi duke u kundërpërgjigjur me zjarr. Tre të tjerët e morën në makinë me shpejtësi duke e dërguan në shtëpi. 

Lexo edhe: ‘I qëllova shtrirë përtokë pasi më plagosën’, Lamaj tregon dinamikën e ngjarjes në Laç: Ishim 4 veta në Golfin e zi, unë mora kapuçët dhe jelekët… (E PLOTË)

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img