Tirana
few clouds
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
32 %
3.1kmh
20 %
Sht
34 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
38 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

I dënuar me 2.5 vite burg për korrupsion dhe i shkarkuar nga vettingu, SPAK kërkon konfiskimin e pasurisë së gjyqtarit Shkëlqim Miri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

SPAK ka kërkuar konfiskimin e pasurisë së gjyqtarit Shkëlqim Miri, i akuzuar dhe dënuar për korrupsion, me 2 vite e 6 muaj muaj burg. I shkarkuar nga vetting, Miri nuk justifikon dot 145 mijë euro, 1000$ ndaj SPAK ka kërkuar sekuestrimin e tyre së bashku me 9.3 milionë lekë cash.

albsig

spring

Kujtojmë se në datë 9 nëntor 2017, Sektori për Hetimin e Korrupsionin në Drejtorinë për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar, ndaloi ish-gjyqtarin e Gjykatës së Apelit Shkëlqim Miri pasi liroi nga burgu të dënuarin për vrasje Gentjan Doda, kundrejt një ryshfeti prej 30 mijë eurosh.

Ndërsa në shtëpinë e tij gjatë kontrollit, u gjetën 34 mln lekë,  për të cilat Shkëlqim Miri tha se ishin të disa të afërmve të tij.

Në nëntor 2018, Gjykata e Krimeve të Rënda dënoi me 2 vjet e 6 muaj burg gjyqtarin e Apelit Shkëlqim Miri duke e shpallur fajtor për akuzën e korrupsionit. Ai nuk mund ta ushtrojë më detyrën e tij si gjyqtar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img