Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
24 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

I besuari i Angela Merkel, Armin Laschet udhëheqësi i ri i CDU

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2147dbf99a12ff9dbbdb1b85933ac6c9

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel, zgjodhi sot Armin Laschet, guvernatorin pragmatik të shtetit më të populluar të Gjermanisë, si udhëheqësin e saj të ri.

59-vjeçari Armin Laschet është kryetari i ri federal i Unioni Kristian-Demokrat, (CDU).

Armin Laschet, kryeministër i shtetit perëndimor Rhine-Westphalia, doli fitues përballë Friedrich Merz, duke siguruar 521 vota të 1 mijë e një delegatëve të partisë.

“Dua të bëj gjithçka në mënyrë që të qëndrojmë të bashkuar gjatë këtij viti … dhe pastaj të sigurohemi që kancelari i ri në zgjedhjet federale të jetë nga unioni (CDU / CSU),” tha Laschet.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img