Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

I ashpër Myslim Murrizi:  Shqiptarët të ngrihen në protestë, t’i marrin zvarrë politikanët

spot_img

Lajme të ngjashëm

72c774dd0d27d791ebf5db28c35b4596

Deputeti Myslim Murrizi kërkon që shqiptarët të ngrihen në protestë dhe të marrin zvarrë politikanët që sipas tij nuk janë përfaqësuesit e tyre në Parlament, por grup hajdutësh që ndajnë llokmën e pushtetit.

“Do tu bëj thirrje shqiptarëve të ngrihen në protestë dhe ti marrin  zvarrë. Ditën që qytetari ka drejtë të zgjedhë 90% e këtyre surratëve që bëjnë sikur zihen nuk vinë më në parlament. Nuk ka pasur nga këto lloj kllounësh në zgjedhje deri në 2005. Ky ligj solli trafikantë në parlament. 10-15 biznesmenë kanë përfituar mbi 20 miliardë euro tendera nga viti 2000 deri sot. Raporti i KQZ flet për 113 parti, 56 nuk u gjendet vula, nuk dinë kush është kryetari, ku i kanë zyrat. 65 parti nuk kanë marrë pjesë kurrë në zgjedhje”, tha Murrizi në një intervistë për Ora Neës.

Më tej, Murrizi duke folur për ndryshimin e sistemit zgjedhor tha se PD dhe PS kanë bërë marrëveshje për të ndarë pushtetin, dhe sipas tij kur vijnë zgjedhjet bëjnë sikur zihen.

“Këta janë bashkë se kanë hall të ndajnë llokmën e pushtetit. Për mashtruesin e parë që thotë do ndryshime kushtetuese sistemi, Damian tërmetin, po e them që të ulet, ta lexojë më vëmendje, të pyesë dhe Klosin, neni 2, pika dy e Kushtetutës thotë qartë se shqiptarët ushtrojnë sovranitetin me votë të drejëpërdrejtë dhe përfaqësues të zgjedhur. Me këtë ligj zgjedhor është shkelur neni 2.

Pika dy e Kushtetutës, shqiptarët nuk zgjedhin po votojnë partitë njëlloj si në komunizëm. Janë pjellë bastarde e Partisë së Punës. Këta nuk janë përfaqësues të qytetarëve shqiptarë por një grusht hajdutësh, disa në çadrën e Bashës dhe dikush poshtë mendereve të Ramës.Janë të marrë vesh në pazar që prej prillit 2008. Bëjnë sikur zihen. Kush i voton këto fytyra, dy banda? Të shkojnë te shqiptarët ti votojnë”, u shpreh deputeti Myslim Murrizi.

Më shumë

spot_img