Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

I arrestuar me Gjergji Thimjon, zbulohet kush është pronari i shtëpisë ku u gjetën 4,000 ikonat kishtare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Tiranë ka zbuluar rreth 4,000 vepra të artit kishtar në një banesë në Tiranë.

Newsbomb.al mëson se banesa është në pronësi të Artan Koçiut, dhe ndodhet në rrugën Shyqyri Brati në kryeqytet.

Por Koçiu nuk është emër i panjohur për policinë. Ai është arrestuar gjatë operacionit të famshëm “Ikona” në vitin 2013, ku në pranga ra edhe koleksionisti korçar Gjergji Thimjo dhe Arben Spaho.

Aktualisht, Policia është duke bashkëpunuar me Ministrinë e Kulturës për inventarizimin e ikonave dhe zbulimin e origjinës së tyre.

LEXO EDHE: Zbulohen 4000 objekte të trashëgimisë kulturore në një shtëpi në Tiranë, dyshohet se janë vjedhur në…

Më shumë
spot_img
spot_img