Tirana
overcast clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
1kmh
90 %
Die
20 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Hysni Demiraj zgjidhet kryetar i Gjykatës së Apelit, Gjin Gjoni heq dorë nga votimi në Këshillin e Lartë të Drejtësisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Hysni Demiraj zgjidhet kryetar i Gjykatës së Apelit me 8 vota në KLD. Demiraj kandidoi përballë Gramoz Levanaj dhe mori vetëm një votë kundër. Ndërkohë që anëtari Gjin Gjoni hoqi dorë nga votimi në Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Gjyqtari nuk votoi për kreun e Apelit. Ky është informacioni i minutës së fundit, rreth asaj që ka ndodhur sot në KLD. Mësohet se kërkesa e Alaudin Malajt për mosmarrjen pjesë të gjyqtarit të përfolur Gjoni, është vënë në vend.

Sot Këshilli i Lartë i Drejtësisë do votonte mes të tjerash edhe zgjedhjen e kreut të ri të Gjykatës së Apelit të Tiranës.

Por kryetari në detyrë Alaudin Malaj I ka dërguar një letër ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani ku i kërkon përjashtimin e anëtarit të KLD Gjin Gjoni nga votimi për kryetarin e gjykatës së Apelit.

Shkak është “konflikti i interest në procesin e votimit të kandidaturave, pasi Gjoni ka kallëzuar Malajn më parë çështje që është pezulluar nga prokuroria në 2014.

“Qenia e zotit Gjoni në këtë pozicion do të paragjykojë transparencën dhe objektivitetin e procesit të vlerësimit dhe përzgjedhjes së kryetarit të gjykatës së apelit të Tiranës, detyrë për të cilën kam paraqitur kandidaturën time për konkurrim.

Prandaj përsa më lart legjitimohem si palë e interesuar në këtë proces dhe kërkoj që ky anëtar I Këshillit të Lartë të Drejtësisë të mos marrë pjesë në asnjë fazë të procesit të vlerësimit dhe përzgjedhjes së kandidaturave për postin drejtues të kësaj gjykate, pasi gjendet në kushtet e pengesës ligjore dhe konfliktit të hapur të interest” shkruan Alaudin Malaj në letrën e tij.

Kjo letër vjen vetëm pak ditë pasi ambasadori amerikan Donald Lu zbuloi se ambasada amerikane në Tiranë u ka refuzuar vizën disa gjyqtarëve, ku njëri prej të cilëve përflitet edhe Gjoni.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img