Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Hungaria zgjedh për herë të parë një presidente grua

spot_img

Lajme të ngjashëm

Parlamenti hungarez ka zgjedhur sot Katalin Novak, një aleate e ngushtë e kryeministrit Viktor Orban, si presidenten e parë grua të vendit.

Zonja Novak, e cila së fundmi shërbeu si ministre për politikën familjare, e portretizoi zgjedhjen e saj si një fitore për gratë.

Ajo u zgjodh në rolin kryesisht ceremonial me 137 pro kundër 51, në parlamentin e dominuar nga partia e djathtë Fidesz e Orbanit, përpara sfiduesit të opozitës Peter Rona.

“Ne gratë rritim fëmijë, kujdesemi për të sëmurët, gatuajmë, jemi në dy vende në të njëjtën kohë nëse është e nevojshme, fitojmë para, mësojmë, fitojmë çmime Nobel, pastrojmë dritaret,” tha zonja Novak në një fjalim para votimit.

“Ne e dimë fuqinë e fjalëve, por mund të heshtim dhe të dëgjojmë nëse duhet, dhe të mbrojmë familjet tona me një guxim përtej atij të burrave nëse rreziku kërcënon,” tha 44-vjeçarja.

Më herët ajo ka postuar në rrjetet sociale një foto të saj, bashkëshortit dhe tre fëmijëve, duke thënë se “për mua do të thotë shumë që familja ime është këtu me mua”.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img