Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
56 %
4.1kmh
0 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Hungaria i del kundër BE-së për ndalimin e importit të naftës ruse: Do të shkatërronte ekonominë tonë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Hungaria nuk mund të mbështesë një embargo të propozuar nga Bashkimi Evropian për importet e naftës së papërpunuar nga Rusia, pasi kjo do të shkatërronte sigurinë e saj energjetike. Kështu u shpreh sot ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto.

“Paketa e sanksioneve e Brukselit do të ndalonte dërgesat e naftës nga Rusia në Evropë, me një njoftim mjaft të shkurtër, në rastin e Hungarisë në fund të vitit të ardhshëm”, tha Szijjarto në një video në Facebook, duke shtuar se Hungaria nuk mund t’i mbështesë masat në formën e tyre aktuale.

Ministri Szijjarto tha se Hungaria mund të pajtohej me këto masa, vetëm nëse importet e naftës së papërpunuar nga Rusia nëpërmjet tubacionit, do të përjashtoheshin nga sanksionet.

Më herët presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi se Bashkimi Evropian do të heqë dorë plotësisht nga nafta e papërpunuar ruse dhe produktet e rafinuara deri në fund të vitit. von der Leyen gjithashtu njoftoi për rundin e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img