Hapësire reklamuese

Bota

Hungaria bllokon fondet e BE për Ukrainën, “ngrin” paketën me 50 miliardë euro

Shkruar nga Newsbomb
Hungaria bllokon fondet e BE për Ukrainën, “ngrin”

Kryeministri hungarez Viktor Orban bllokoi të premten 50 miliardë euro ndihmë të BE-së për Ukrainën.

Orban ishte një nga liderët që abstenuan në votimin për hapjen e n egociatave për anëtarësimin në BE të Ukrainë, por nuk bëri të njëjtën gjë për fondet.

Kryeministri hungarez refuzoi të jepte dritë jeshile për financimin për të ndihmuar në mbështetjen e qeverisë së Ukrainës gjatë katër viteve të ardhshme.

26 liderët e tjerë të BE-së ranë dakord të rikthehen në debat në një takim të ri në fillim të vitit të ardhshëm, në përpjekje për të arritur një marrëveshje mbi mbështetjen e nevojshme për Kievin.

"Me 26 shtete jemi dakord. Për momentin ka një mosmarrëveshje dhe një bllokadë nga Hungaria, por kam shumë besim për vitin e ardhshëm," tha kryeministri holandez Mark Rutte.

Bllokimi nga Orban, i cili është miku më i mirë i Rusisë i dha një goditje Kievit dhe mbështetësve të tij vetëm disa orë pasi ata kishin festuar bllokun duke ndërmarrë hapin simbolik për të rënë dakord për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Europain.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese