Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Enj
35 °
Pre
39 °
Sht
33 °
Die
30 °
Hën
33 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Humbin jetën mbi 400 mijë njerëz në vit, pas shumë kërkimesh gjendet shpëtimi, shkencëtarët zbulojnë vaksinën kundër malaries

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një vaksinë kundër malaries ka rezultuar 77 përqind efektive. Prej vitesh shumë vaksina janë testuar mirëpo, kjo është e para që përmbush të gjitha kriteret e vendosura nga shkëncëtarët.

Studiuesit e ekipit të Universitetit të Oksfordit thonë se kjo vaksinë mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin publik.

albsig

Hulumtimi u bë me 450 fëmijë në Burkina Faso, dhe rezultoi e sigurt dhe “efikasitet të lartë”.

Për më tepër, testimet më të gjera në gati pesë mijë fëmijë midis moshës pesëmuajshe dhe trevjeçare do të kryhen në katër vendet afrikane për të përforcuar më tej hulumtimin.

Sëmundja e malaries vret më shumë se 400 mijë njerëz në vit, kryesisht fëmijë në Afrikën nën-sahariane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img