Hapësire reklamuese

Politikë

Humbi thellë në zgjedhjet e 14 majit, Berisha “gjen zgjidhjen”: Votimi të bëhet i detyrueshëm!

Shkruar nga Newsbomb
Humbi thellë në zgjedhjet e 14 majit, Berisha “gjen

Ish-kryeministri Sali Berisha propozon që votimi të bëhet me detyrim. Ai thotë se vendosja e një ligji për ta bërë të detyrueshëm votimin do të ishte një mundësi sipas tij për të ndaluar fenomenin e blerjes së votës.

Gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në rrjetet sociale, Berisha solli shembujt e Greqisë dhe të Australisë, vende të cilat e kanë votimin të detyrueshëm.

“Votim i detyrueshëm, se shmang blerjen e votës, se njëra anë është merr këto para dhe mos dil në votim dhe një tjetër merr këto para dhe voto për mua.

Nëse vihet votim me detyrim, siç e ka Greqia dhe Australia, Rama nuk e pranon se e quan kinezeri Kodin Zgjedhor dhe pranon standarde që i lejon atij të manipulojë dhe kontrollojë votën e shqiptarëve”, tha Berisha.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese