Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Humbën në këto zgjedhje, Kulluri: PD duhet të reformohet thellësisht, Basha të dorëhiqet me dinjitet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-anëtari i Këshillir Kombatar rë PD, Edvin Kulluri, ka reguar pas humbjes së PD në këto zgjedhje.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale ai shprehet se Partia Demokratike duhet të reformohet thellësisht si ideologjikishte ashtu dhe organizativisht.

albsig

Kulluri shkruan se Këshilli kombëtar duhet të udhëheqë një proces zgjedhor dhe debati politik në bazë për të përfunduar me zgjedhjen e forumeve drejtuese dhe kryetarit të ri, ose sipas tij ndryshe PD do të mbetet spektatore e fitoreve të kundërshtarit.

Ndër të tjera ai thotë se Basha duhet të dorëhiqet me dinjitet për t’i hapur rrugën reformimit të PD.

Kujtojmë që Fatbardh Kadillit dhe ish-presidenti Bujar Nishani dje sulmon ashpër kreun e PD-së duke i kërkuar të largohet nga drejtimi i partisë.

Postimi i plotë nga Kullurit:

Te gjithe ata qe mendojne se opozita i humbi zgjedhjet ne 45 ditet e fushates e kane gabim!

Kushdo qe mendon se heqja e Bashes dhe zevendesimi me nje kryetar tjeter e ka gabim po ashtu!

Partia Demokratike duhet te vendose te reformohet thellesisht si ideologjikisht ashtu edhe organizativisht! Nje parti serioze nuk mund te jete edhe liberale edhe social-demokrate edhe konservatore njekohesisht! Po aq sa nuk mund te jete model qeverisjeje nese nuk perfill anetaresine, strukturat lokale dhe qendrore por funksionon si sekt i kryetarit! Garancia e suksesit jane parimet dhe vlerat!

Perndryshe PD do mbetet spektatore e fitoreve te kundershtarit!

Ndaj Keshilli Kombetar duhet te udheheqe nje proces zgjedhor dhe debati politik ne baze per te perfunduar me zgjedhjen e forumeve drejtuese dhe kryetarit te ri! Dhe po aq e rendesishme eshte miratimi i nje statuti te ri demokatik ku ndarja e pushteteve te garantoje lirine e debatit, konkurencen e hapur dhe autonomine e nevojshme te strukturave lokale!

Kete proces nuk mund ta udheheqe Lulzim Basha qe me se paku te dorehiqet me dinjitet per ti hapur rrugen reformit te Partise Demokratike! Keshilli Kombetar duhet te marre pergjegjesine qe i takon dhe ja ka percaktuar statuti!

Partia Demokratike eshte prone e demokrateve dhe aset publik, ndaj duhet te sillet si e tille!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img