Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Hoti konfirmon pjesëmarrjen në takimin e ardhshëm të liderëve rajonalë në Minishengen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a5d6d838f773670864d3aa9648a82973

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ditën e sotme ka konfirmuar se do të marrë pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor, kushtuar nismës ‘mini-schengen’.

Mini-schengen synon të forcojë bashkpunimin rajonal.

Mini-Schengen u iniciua vitin e kaluar nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç,  kryeministrat Edi Rama dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ajo u prezantua si një projekt për të rritur bashkëpunimin ekonomik rajonal. Kosova fillimisht e kundërshtoi nismën, deri në momentin kur u arrit marrëveshia për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Beogradit dhe Prishtinës në fillim të shtatorit.

Kosova ka nënshkruar marrëveshien duke u zotuar t’i bashkohet kësaj nisme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img