HORORR/ Vajza 10-vjeçare përdoret si kamikaze në sulmin me bombë për Vitin e Ri

Publikuar tek: bota, më 13:13 02-01-2017 HORORR/ Vajza 10-vjeçare përdoret si kamikaze në sulmin me bombë për Vitin e Ri

Një vajzë jo më shumë se 10 vjeç besohet të ketë qenë kamikazja që plagosi një person duke hedhur veten në erë në Nigeri. Bilanci do kishte qenë katastrofal por vajza nuk ka arritur dot “objektivin” duke hedhur veten në erë pak para kohe.

Sulmi, shkruan The Independent, ndodhi në veri-lindje të qytetit të Maidugurit dhe esohet të jetë vepër e grupit ekstremist islamik Boko Haram, të cilët janë të njohur për përdorimin e kamikazeve femra për të vrarë civilët.

Dëshmitarët thanë se vajza ishte duke blerë petë në një dyqan rreth orës 9:30 të pasdites së të shtunës kur shpërtheu me eksploziv.

"Vajza eci në drejtim të turmës, por ajo shpërtheu pak para se të arrinte objektivin e saj”, ka  thënë një dëshmitar për agjencinë AFP.

ajza thuhet se ka vdekur menjëherë, ndërsa një person tjetër u godit nga predhat.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E akuzuan si autorin e sulmit në Stamboll, i dyshuari shkon vetë në polici dhe ja çfarë deklaron
NGA SULMI NË STAMBOLL/ Djali vdiq teksa mbronte të fejuarën nga plumbat, çfarë shkruan ajo më pas...bën xhiron e botës »
Article Logic
Execution time: 0.01213002204895
array(1) { ["section"]=> string(84) "hororr-vajza-10-vjecare-perdoret-si-kamikaze-ne-sulmin-me-bombe-per-vitin-e-ri-64413" }