Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
17 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Hong Kong, protestuesit sfidojnë hapur Kinën, djegin dhe hedhin në lumë flamurin kombëtar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0f5ec724f73229b33af9f18de8d58f45

Protestuesit anti-qeveritarë në Hong Kong shkulën flamurin kinez dhe e hodhën në lumin Shing Mun.

Kur bëhen 16 javë nga nisja e demonstratave kundër autoritetit drejtues të Hong Kongut dhe Kinës, situata në vend vazhdon të agravohet teksa protestuesit bëjnë thirrje për demokraci.

‘’Populli i Hong Kongut, rezistoni!’’, ‘’Luftoni për liri!’’, ‘’Çlironi Hong Kongun!’’, dëgjoheshin protestuesit dje në sheshin e qytetit.

Protestuesit fajësojnë Kinën dhe autoritetin zyrtar të Hong Kongut për nëpërkëmbjen e lirisë dhe demokracisë në vend. Policia ka forcuar masat e sigurisë, por vala e protestave nuk shuhet.

Nga ana tjetër, Kina i ka konsideruar këto protesta si ‘’akte terrorizmi’’.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img