Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Homazhe në nder të shkrimtarit Uran Kostreci, Basha: Një ditë e trishtë, neve na lind detyra për të mbajtur gjallë kujtimin e tij

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka qenë prezent në homazhet që po mbahen për të ndjerin Uran Kostreci, “rebeli” që diti t’i bëjë ballë diktaturës së egër komuniste.

Basha në një deklaratë të shkurtër për media u shprehe se shuarja nga jeta e Kostrecit është një humbje e madhe.

Ai tha se shkrimtari i njohur diti t’i bëjë ballë diktaturës, teksa u shpreh se tani është detyrë e jonë që të mbajmë gjallë kujtimin e tij.

“Sot është një ditë e trishtë shumë e trishtë për të gjithë miqtë dhe të ndjekurit politik sepse u nda nga jeta një njëri me vlera të jashtëzakonshme. Me vetëdije që kemi humbur një kolose qëndresë. Një njëri që diti të përgjigjej dhimbjeve dhe tërturave me një zemër të madhe.

Me vetëdije që me aktin e tyre pak nga pak po i mungojnë fizikisht kolose të tillë si Uran Kostreci, ndërsa ne dhe pasardhësit e tyre na lind detyra e madhe dhe privilegji dhe pesha për ta mbajtur përherë të gjallë kujtimin dhe guximin e tyre dhe të shqiptarëve të rrallë. Jam i binur që sot shumica dërrmuese ndjejnë një zbrasti,” tha Basha ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img