Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Holanda kundërshon liberalizmin e vizave për Kosovën: Nuk janë ende gati, vendi është i zhytur në korrupsion

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria e Holandës ka kundërshtuar liberalizimin e vizave për Kosovën pasi sipas tyre vendi është zhytur thellë në korrupsion. Sipas MPJ-së së këtij shtetit, Kosova vuan nja një nivel i lartë i korrupsionit dhe krimit të organizuar, prandaj dhe nuk mund të japin dritë jeshile për liberalizimin e vizave.

Gjithashtu ministria theksoi se “liberalizimi i vizave është një proces teknik, që udhëhiqet nga standardet, në të cilin një vend duhet të përmbushë të gjitha parakushtet përpara se Këshilli të vendosë të heqë vizat”.

Për vite me radhë Holanda vazhdon të insistojë në mos njohjen e Kosovës, duke u shndërruar kështu në një prej vendeve spektike.

Mos liberalizimin e vizave për shtetasit kosovarë as qeveria e Emmanuel Macron nuk e përkrah duke thënë se nuk janë ende gati dhe nuk kanë plotësuar kushtet.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img