Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

HISTORIKE/ Shteti balltik zgjedh për herë të parë kryeministre femër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e9d4b006b24a69cae0014f7aa27c48ae

Për herë të parë në histori, Estonia do të ketë një kryeministre femër.  

Bëhet fjalë për Kaja Kallas, e cila do të hyjë në histori në politikën e shtetit balltik.

Dy partitë më të mëdhaja të vendit arritën marrëveshjen e koalicionit për të krijuar një qeveri me bazë të gjerë tashmë.

Estonia nuk është vendi i parë dhe duket se nuk do jetë as i fundit që vendos një grua për kryeministre. Shumë më herët një gjë të tillë e kanë bërë dhe Gjermania, Islanda, Finlanda, Zelanda e Re, Serbia dhe së fundmi Moldavia.

Ndërkohë Kaja Kallas, e cila është një avokate me profesion do të duhet që fillimisht të marrë miratimin e parlamentit estonez.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img