Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
31 %
7.7kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

HISTORIKE/ Shqipëria zgjidhet për herë të parë anëtare e Këshillit të Sigurimit në OKB

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria është zgjedhur ditën e sotme anëtare jo e përhershme e KËshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së përbëhet nga 15 anëtarë, 5 prej të cilëve të përhershëm, SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe Kina, të cilat kanë të drejtë vetoje dhe nga 10 anëtarë jo të përhershëm me një mandat dyvjeçar.

Shqipëria mori 175 vota pro nga 190 shtete që morën pjesë në votim, ndërkohë që së bashku me Shqiëprinë u zgjodhën anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit në OKB edhe Brazili, Gaboni, Gana dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Mandati i Shqipërisë do të zgjasë dy vite, duke filluar që nga 1 janari i vitit 2022 dhe deri në 31 dhjetor të vitit 2023.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img