Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

Historike në SHBA, zgjidhet senatorja e parë transgjinore  

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a2ed7c1731e128cc8bb639c841becd13

Sarah McBride, do të behët personi i parë transgjinor në historinë e Amerikës që zgjidhet si pjesë e senatit të vendit.

Kandidatja demokrate arriti të fitonte garën kundër republikanit Steve Washington në shtetin e Delaware.

McBride, 30 vjeç, ka punuar si zëdhënëse e Fushatës për të Drejtat e Njëriut dhe fushatve LGBTI në Amerikë. Ajo gjithashtu ka qenë praktikante në Shtëpinë e Bardhë gjatë mandatit 8-vjeçar të ish-presidentit Barack Obama.

Sarah, u shpreh nëpërmjet një postimi në rrjetin e saj social Twitter se “shpreson që kjo natë mund t’i tregojë një fëmije LGBTI se demokracia jonë është mjaftueshëm e madhe edhe për ata”.

sts.png

Ajo është vetëm një ndër kanditatet transgjinore që bënë histori në zgjedhjet e 2020 në SHBA pasi edhe Taylor Small dhe Stephanie Byers u zgjodhën si pjesëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img