Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

“Hiqni sanksionet”, talibanët kërkojnë që të njihen nga vendet e huaja

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ekonomia e Afganistanit është zhytur në krizë pasi qeveritë perëndimore kanë tërhequr fondet dhe kanë vendosur sanksione të ashpra pasi në pushtet erdhën talibanët.

Një tubim i madh i talebanëve ku morën pjesë mijëra liderë fetarë, si dhe udhëheqës të grupeve të ndryshme fisnore, përfundoi të shtunën me një kërkesë qendrore drejtuar qeverive të huaja për njohjen zyrtare të qeverisë talebane. 

albsig

Ekonomia e Afganistanit është zhytur në krizë pasi qeveritë perëndimore kanë tërhequr fondet dhe kanë vendosur sanksione të ashpra, duke thënë se qeveria talebane duhet të ndryshojë kursin për çështjet e të drejtave të njeriut dhe në veçanti për çështjet e grave.

“Ne kërkojmë nga vendet rajonale dhe ndërkombëtare, veçanërisht vendet islamike…, të njohin Emiratin Islamik të Afganistanit…, të tërheqin sanksionet, të shkrijnë paratë e bankës qendrore dhe të mbështesin zhvillimin e Afganistanit,” thanë talebanët në një deklaratë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img