Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
14 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Hiqej si agjent pronash, shqiptari vodhi 19 milion dollarë nga investitorët në SHBA, do të habiteni se si i ka shpenzuar paratë (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2d980e429c60e1866cb474e51a280d56

Një ndërmjetës i pasurive të patundshme po përballet me 20 vjet burg për mashtrim investitorëve dhe shpenzimin e parave në llotari.

Hetuesit federalë thonë se Viktor Gjonaj krijoi një kompani të rremë në Macomb të SHBA-së dhe mblodhi 26 milion dollarë nga investitorët.

Investitori i pasurive të patundshme akuzohet për marrjen e parave nga të tjerët.

Ata menduan se po investonin në pasuri të paluajtshme, por Gjonaj po i shpenzonte paratë në loto, deri në një milion dollarë në javë.

Skema e Gjonaj u prish në gusht të vitit 2019 dhe kur ai kishte mashtruar të paktën 24 investitorë me afërsisht 19 milion dollarë.

“Sinqerisht, unë kurrë nuk kam dëgjuar për këtë më parë, dikush thjesht duke i dhënë para një kompanie për të blerë pasuri të paluajtshme në emër të tyre. Ka shumë kontrolle dhe ekuilibra që duhet të vendosen, që ju të dini se kjo është një shitje e ligjshme aktuale”,- tha Guy Gailliard, profesionist i pasurive të patundshme.

Profesionistët e pasurive të patundshme u habitën kur dëgjuan për skemën.

Ja si filloi:

Deri në vitin 2017, hetuesit thonë se ai po humbte shumë më tepër sesa po fitonte dhe në vend që ta linte, ai i dyfishoi lojërat e fatit duke përdorur paratë e investitorëve për të financuar bastet e tij dhe duke i shlyer ato për një kohë.

Avokati i tij Steve Fishman dha këtë deklaratë: “Victor Gjonaj ishte një biznesmen i respektuar, i cili, për fat të keq, zhvilloi një varësi të lojërave të fatit që e çoi atë në këtë situatë. Varësia e tij e lojërave të fatit ishte e njohur për shtetin e Michigan, i cili ende e lejoi atë të vazhdonte për të luajtur bixhoz në lotari”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img