Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

“Hetoni krimin zgjedhor”, Yuri Kim: SHBA mbështet thirrjen e prokurorit Olsian Çela, askush s’është mbi ligjin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë Yuri Kim ka deklaruar se Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela u ka kërkuar të gjithë prokurorëve që të përshpejtojnë hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve zgjedhore. 

Përmes një njoftimi në Twitter Kim shprehet se SHBA e mbështet fuqimisht këtë thirje, duke shtuar se prokurorët duhet të kryejnë detyrën e tyre më pavarësi dhe integritet, pasi askush nuk është mbi ligjin.

“Prokurori i Përgjithshëm Çela u ka kërkuar të gjithë prokurorëve në Shqipëri që të intensifikojnë hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve zgjedhore. Ne e mbështesim fuqimisht këtë thirrje. Reforma në Drejtësi kërkon që prokurorët të kryejnë detyrën e tyre me pavarësi dhe integritet. Askush nuk është mbi ligjin”, ka shkruar Yuri Kim.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img