Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
83 %
2.1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
35 °
Die
34 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Heqja e Vetos, vjen reagimi i Maqedonisë së Veriut: Qëndrimi ynë i qartë, çështja e gjuhës të mos jetë në kornizën e negociatave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pasi Kuvendi i Bullgarisë dha dritën jeshile për propozimin francez, ka ardhur dhe reagimi i ministrit të Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani.

Përmes një positmi zyrtar Osmani tha se qëndrimet e tyre janë dërguar në Presidencën franceze dhe se në të ardhshmen duhet parë se çfarë zgjidhje do të vijë prej andej.

albsig

spring

“Pas këtij vendimi të parlamentit bullgar dhe qëndrimit tonë të prezantuar dje zyrtarisht dhe publikisht nga kryeministri Kovaçevski, dhe më parë edhe nga presidenca franceze, do të shohim se çfarë qasje do të ketë Presidenca franceze.

Qëndrimi ynë është i qartë – çështja e gjuhës, çështjet historike, të mos jemi pjesë e kornizës së negociatave dhe renditja mes hapave, pasi ndryshimi i Kushtetutës dhe fillimi i negociatave janë të rëndësishme në vendimin tonë për të pranuar ose refuzuar një propozim”, tha Osmani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img