Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
78 %
1.5kmh
75 %
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
37 °
Hën
38 °
Mar
31 °
E premte, 6 Gusht, 2021

Heqja e “Herësit” nga Gjykata Kushtetuese, Murrizi thirrje Majkos, Kodhelit e të tjerëve: Mbroni mandatet tuaja, çlirohuni nga vasaliteti i kryetarëve të partive

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese vendosi që të shfuqizojë pikën 3 të nenit 163 të Kodit Zgjedhor, i cili ka të bëjë me “herësin” e listave të kandidatëve për deputet.

Myslim Murrizi, njëri prej ish-deputetëve që e çoi në “Kushtetuese” këtë nen të Kodit Zgjedhor, u ka bërë thirrje 34 kandidatëve që u votuan më shumë se të tjerët por nuk arritën të merrnin mandatin që të kërkojnë mandatet e tyre.

Në thirrjen drejtuar Pandeli Majkos, Mimi Kodhelit, Orjola Nebiajt, Agron Kapllanit, Gent Strazimirit e të tjerëve, Murrizi thotë se këta kandidatë duhet të çlirohen nga vasaliteti i kryetarëve të partive.

Postimi i plotë:

Vendimi i Gjykates Kushtetuese per heqien e heresit ne nenin 163 te kodit zgjedhor dhe hyrjen ne fuqi menjehere, i hap rruge 34 kanidateve nga PS, PD, LSI, dhe PSD qe kane mare me shume vota se sa kanidatet e renditur ne liste para tyre qe ti drejtohen kolegjit zgjedhor per te ankimuar vendimin e KQZ

Askush nga 140 te mandatuarit nga KQZ nuk eshte akoma deputet deri me date 9 shtator

Vendimi i Gjykates Kushtetuese thote qarte qe hyn ne fuqi menjehere

Ju bej thirrje te 34 kanidateve te 4 forcave politike qe kane perfituar mandate nga zgjedhjet e 25 prillit,

te mbrojne dinjitetin e votes se Qytetareve dhe te çlirohen nga vasaliteti i kryetareve te partise

Gjykata ka shfuqizuar heresin prej 10 mij votash, çka do te thote qe shperndarja e mandateve behet duke rrespektuar numrin e votave qe ka mare sejcili kanidat sipas pikes 6 te nenit 163

I bej thirrje Pandeli Majkos, Mimi Kodhelit, Igli Cares, Orjola Nebiajt, Petrit Dodes, Agron Kapllanit, Elizabeta Rredhit, Gent Strazimirit dhe çdo kanidati qe ka vota me shume se kanidatet e konsideruar nga KQZ si te zgjedhur te mbrojne mandatet e Tyre ne rrespekt te votes se QYTETAREVE

Ky vendim i Gjykates Kushtetuese i hap rruge gares dhe i jep VLERE votes se QYTETAREVE, duke hedhur ne kosh te plehrave heresin e kryetareve

Kjo eshte nje prove edhe per karakterin, dinjitetin dhe kurajon e gjithsejcilit nga 34 kanidate te votuar me shume se 34 te tjere perfitues teorik te mandateve

Koha eshte sot per gjithsejcilin nga Ju, qe te tregoni se rrespektoni voten e qytetareve me shume se sa qenien “ ushtare” te kryetareve

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img