Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
3.1kmh
100 %
Hën
18 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
21 °
Pre
27 °
E hënë, 26 Shtator, 2022

Helmimi masiv në Krujë, del përgjigja e ISHP-së: Ka prezencë të bakterit Enterokokus në vetëm një pikë të ujësjellësit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Instituti i Shëndetit Publik ka dalë me nëj përgjigje zyratre përsa i përket helmimit masiv në Krujë, ku mbi 600 qytetarë morën trajtim në spital për shkak se u helmuan nga uji.

Nëndrejtori i ISJP, Dritan Ulqinaku, në një prononcim për mediat u shpreh se është konstatuar prezencë e bakterit “enterokokus” në një pikë të ujësjellësit, që mendohet se ka sjellë edhe këtë shqetësim.

“Nga analizat e marra nga ISHP ka rezultuar që në një pikë të vetme të ujësjellësit ka rezultuar bakteri Enterokokus. Situata sot që ne flasim është shumë e qetë, pothuajse ka mbaruar çdo shqetësim në urgjencën dhe në spitalin e Krujës. Mendojmë se është një epidemi e shkaktuar nga uji, pas ndotjes së ujërave sipërfaqësor”, tha Ulqinaku.

Ka përgjegjës?

Ulqinaku: Është një epidemi hidrike dhe besoj se përgjegjësia bie mbi ujësjellësin e Krujës, duhet të kishte reaguar në kohë që me turbullirën e parë që është shkaktuar

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img