Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Helmimi i mbi 600 qytetarëve nga uji në Krujë, Prokuroria heton zyrtarët e Ujësjellësit dhe shefin e Epidemiologjisë (EMRAT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre zyrtarë të Ujësjellësit dhe Shëndetit Publik në Krujë janë marrë të pandehur nga Prokuroria. Ata akuzohen se kanë përgjegjësi në ndotjen e ujit dhe më pas helmimin e më shumë se 60 banorëve të Krujës.

Nga organi i akuzës janë marrë si persona nën hetim:

– Ledio Çela, administrator i Ujësjellës Kanalizimeve Krujë;

– Andi Kupa, drejtues teknik në Ujësjellës Kanalizime Krujë;

– Ervin Karafili, shef i Epidemiologjisë dhe Higjenës në Krujë.

Sipas Prokurorisë së Krujës:

“Te tre keta persona dyshohen te jene pergjegjes per kryerjen e vepres penale “Shperdorimi i detyres”, parashikuar nga neni 248 i K.Penal mbasi me veprimet dhe mosveprimet e tyre kane lejuar ndotjen e ujit te pijshem ne qytetin e Krujes me pasoje demtimin e shendetit te qytetareve te ketij qyteti.

Me kerkese te Prokurorise, Gjykata e Rrethit Gjyqesor Kruje diten e sotme ka vendosur per personat e mesiperm masen ndaluese “Pezullimi i ushtrimit te detyres a sherbimit publik” parashikuar nga neni 240/1 i K.Pr.Penale, vendime te cilat po sot jane egzekutuar nga Policia Gjyqesore.

Hetimet per kete çeshtje vazhdojne me intesitet per te percaktuar jo veten shkakun e ndotjes se ujit por edhe persona te tjere pergjegjes per kete ngjarje per rezultatet e te cilave do tju informojme ne vazhdimesi.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img