Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

HEC-et në Shqipëri, 30 shkencëtarë të huaj zbresin në terren për mbrojtjen e lumit Vjosa

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

30 shkencëtarë kanë zbritur në terren për të studiuar dy degë kryesore të lumit Vjosa. Ata janë nga Austria, Gjermania dhe Italia kanë bërë gati të dhënat që do të përdoren për të kundërshtuar në gjykatë projektet e planifikuara të hidrocentraleve. 

Shkencëtarët do të mbledhin të dhëna deri në datën 5 qershor për dy degët e Vjosës në Shushicë dhe Benc.

Ata e shpjegojnë se për të mbrojtur Vjosën është jetike mbrojtja e degëve të saj, nëse do të shkatërrohen ato atëherë edhe Vjosa do të shkatërrohet gjithashtu.

Sipas njërit prej shkencëtarëve, prof Fritz Schiemer, Vjosa është si trungu i një peme i cili vdes përfundimisht nëse priten degët e saj.

Ndërsa, shkencëtari Aleko Miho ka thënë se: Ne ofrojmë edhe njëherë mbeshtetjen tonë  për qeverinë e sapo zgjedhur në mbrojtjen e rrjetit unik të lumit Vjosa dhe krijimin e parkut kombëtar të lumit të egër të Evropës.

Më shumë

spot_img
spot_img