Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Hebreu i dhuron 2 milion dollarë qytezës që e fshehu nga nazistët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

72337c3b615da66c28f5c0b2e82cc2e8

Zbulohet testamenti i një hebreu që ndërroi jetë në dhjetor të vitit të kaluar.

Sipas CNN 90-vjeçari Erich Schwam që ndërroi jetë në ditën e Krishtlindjes, kishte vendosur që pasurinë e tij t’ia dhuronte një qyteti malor francez ku u strehua për 2 vite së bashku me familjen e tij.

Le Chambon-sur-Lignon është një nga dy qytetet e nderuara nga muzeu i Holokaustit Yad Vashem në Izrael për shpëtimin e hebrenjve. Ky qytet dhe banorët e tij mendohet se kanë shpëtuar rreth 2,500 hebrej, ndërsa së fundmi kanë hapur dyert për refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Schwam ishte vetëm 2-vjeç kur mbërriti në qytet me familjen e tij si refugjatë nga Austria.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img