Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Hebreu i dhuroi 2 milion dollarë qytezës që e fshehu nga nazistët

spot_img

Lajme të ngjashëm

a068672c9f3371bc0549c1fe31f326b8

Zbulohet testamenti i një hebreu që ndërroi jetë në dhjetor të vitit të kaluar.

Sipas CNN 90-vjeçari Erich Schëam që ndërroi jetë në ditën e Krishtlindjes, kishte vendosur që pasurinë e tij prej  milion dollarësh t’ia dhuronte një qyteti malor francez ku u strehua për 2 vite së bashku me familjen e tij.

Le Chambon-sur-Lignon është një nga dy qytetet e nderuara nga muzeu i Holokaustit Yad Vashem në Izrael për shpëtimin e hebrenjve. Ky qytet dhe banorët e tij mendohet se kanë shpëtuar rreth 2,500 hebrej, ndërsa së fundmi kanë hapur dyert për refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Schwam ishte vetëm 2-vjeç kur mbërriti në qytet me familjen e tij si refugjatë nga Austria.

Më shumë

spot_img