Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Haradinaj: UNMIK-u duhet të largohet nga Kosova

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Ramush Haradinaj ka deklaruar se UNMIK-u duhet të largohet nga Kosova.  Sipas tij, ky mision nuk ka për çfarë të qendrojë më në Kosovë.

albsig

Këto deklarata Haradianj i bëri në konferencën për transformimin e FSK-së në Ushtri të mbajtur në Univestietin Amerikan të Kosovës kur është pyetur rreth letrës së ambasadores së dorëhequr amerikane në OKB, Nikki Haley dërguar sekretarit të përgjithshëm të OKB-së ku kërkonte tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova.

Letra ishte më 9 tetor, të njëjtën ditë kur Haley bëri me dije se po largohej nga posti i përfaqësueses së Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara.

 “Kur misioni paqeruajtës i OKB-së të kryejë një punë të mirë në vendin në të cilin ndodhet ku janë në gjendje për t’i dhënë fund konfliktit, ngritjen e proceseve politike demokratike. Për shumë vite, misioni i OKB-së në Kosovë, ka dhënë një shembull të një misioni të suksesshëm që zgjidh një konflikt kompleks. Suksesi i Kosovës i shënuar në dhjetëvjetorin e shpalljes së pavarësisë duhet të jetë shkak për kremtim dhe një simbol i kontributit të madh të bërë nga OKB-ja në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Evropë “, shkruante ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img