Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Hapja e negociatave, Gjermania do të mbështesë bisedimet e pranimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Lajme të ngjashëm

Gjermania do të mbështesë Shqipërinë dhe Maqedoninë për të filluar bisedimet e pranimit në Bashkimin Evropian.

Aderimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë deri më tani ka ndarë Brukselin me çështjet e emigracionit në thelb.

Në shkurt, presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker tha se Maqedonia kishte bërë përparim të madh në përballimin e çështjeve që penguan hyrjen e vendit në BE, si mosmarrëveshja e saj 27-vjeçare me Greqinë anëtare.

Megjithatë, sot Komisioni do të propozojë fillimin e bisedimeve të pranimit për Maqedoninë dhe Shqipërinë, ndërsa blloku synon të zgjerojë ndikimin e saj.

Gjermania pritet të mbështesë një propozim të Komisionit për të filluar bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë, pasi një burim i brendshëm ka zbuluar se të dy vendet kanë bërë përparim të dukshëm në vitet e fundit.

“Të dy vendet kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme në vitet e fundit për t’u afruar më shumë me BE”, tha një burim i qeverisë gjermane.

Ministri i jashtëm i Hungarisë Peter Szijjarto ka zbuluar se Budapesti gjithashtu ka gjasa të mbështesë pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Duke folur të hënën, Szijjarto tha se Brukseli duhet të përshpejtojë zgjerimin për të përfshirë vendet nga Ballkani Perëndimor.

“Ne duhet ta zmadhojmë BE-në sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Szijjarto në një qendër kërkimore në Chatham House të Londrës.

Shqipëria tashmë është pjesë e NATO-s e cila në të kaluarën është parë si një portë për t’u bashkuar me BE.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se aleanca e udhëhequr nga SHBA ka gjasa të miratojë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë në një samit në korrik.

Ai shtoi se marrëveshja me Greqinë për të ndryshuar emrin nga Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë Veriore ishte një marrëveshje historike që ofron një mundësi historike për Shkupin që të bashkohet me NATO.

Megjithatë, Franca dhe Hollanda nuk kanë gjasa të mbështesin propozimin sot lidhur me shqetësimet se vendimi mund të ushqejë më tej ndjenjat kundër emigracionit, thanë diplomatët e BE.

“Unë pres dhe shpresoj që krerët e shteteve dhe qeverive të mund të bien dakord për të filluar bisedimet e pranimit”, u shpreh Stoltenberg.

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha Parlamentit Evropian në prill se ai nuk mund të mbështeste zgjerimin e BE pa më parë reforma të brendshme të bllokut dhe diplomatët thonë se pozita franceze nuk ka ndryshuar.

 

Më shumë