Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

“Hapi librat, mos hapni këmbët”, “masakrohet” ministrja pas deklaratës në një gjimnaz  

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deklarata e ministres së Shëndetësisë Rofi Ramatuba në Afrikën e Jugut ka sjellë reagime të shumta.

Ministrja vizitoi një shlkollë në Segagapeng, ku u tha nxënësve “hapin librat dhe mbyllin këmbët”.

“Unë u them vajzave, hapni librat dhe mbyllni këmbët. Mos i hap këmbët, hap librat. Faleminderit, u tha ajo studentëve. Ai shtoi se meshkujt e moshuar joshin vajzat duke u ofruar atyre gjëra luksoze si paruke të shtrenjta dhe telefona inteligjentë.

Deklarata ka ngjallur reagime të forta në rrjetet sociale dhe shumë përdorues pyesin veten pse u drejtohej vetëm vajzave. “Kjo nuk është mënyra e duhur për të folur me fëmijët për abuzimin, seksin dhe pëlqimin,” shkroi një përdorues.

Deputetja e opozitës Sivigue Guaroube i përshkroi deklaratat e Ramatuba si “thellësisht problematike”.

Më shumë
spot_img
spot_img