Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Hapi dyert për 1.2 milionë sirianë, Angela Merkel vlerësohet me çmimin prestigjoz

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel është vlerësuar me çmimin prestigjoz të OKB-së për refugjatët.

Ajo është vlerësuar për vendosmërinë që ka treguar për të mbrojtur azilkëruesit gjatë përiudhës që ajo ishte në detyrë.

Merkel hapi dyert gjatë viteve 2015-2016 për më shumë se 1.2 milionë refugjatë dhe azilkërkues nga Siria të cilën largoheshin nga lufta.

Ditën e sotme komiteti përzgjedhës i UNCHR-së, vlerësoi dhe duartrokiti “udhëheqjen, guximin dhe dhembshurinë” e Merkelit.

Shefi i UNHCR-së, Filippo Grandi përshëndeti vendosmërinë e Merkelit për të mbrojtur azilkërkuesit dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut, parimet humanitare dhe ligjin ndërkombëtar.

Më shumë
spot_img
spot_img